Qigong

Qigong (czyli Czi Kung) to ogólna nazwa określająca zestawy ćwiczeń zdrowotnych, wywodzące się ze starożytnych Chin. Qi w najogólniejszym rozumieniu oznacza energię życiową. Gong to perfekcyjne opanowanie czegoś. Qigong będzie więc perfekcyjnym opanowaniem sztuki kontroli energii życiowej – harmonijnym zespoleniem oddechu, ruchu i intencji.

Qi Gong Poznań Jacek Krajewski

Qigong ma bardzo długą historię i tradycję. Najwcześniejsze zapiski dotyczące Qi oraz jego wpływu na życie człowieka datujemy na ok. 1300 rok p.n.e. W starożytnych Chinach wierzono, że przez określone ruchy ciała, harmonijny ruch i techniki oddechowe można osiagnąć równowagę fizyczną, duchową i metaboliczną. Techniki te rozwijano poprzez sprawdzanie możliwości ciała ludzkiego i naśladowanie ruchów i zachowań zwierząt.

 

Obecnie Qigong uprawia się najczęściej z myślą o zdrowiu. Ćwiczenia te to nie tylko forma profilaktyki, pomocna w utrzymaniu dobrej formy i sił witalnych, ale także środek terapeutyczny w wielu schorzeniach. Wykorzystuje się zarówno ćwiczenia tradycyjne, jak i opracowane na ich bazie metody nowoczesne.

 

W Wu Wei ćwiczymy Qigong przed zajęciami Tai Chi, jako rozgrzewkę oraz jako uspokojenie ciała i umysłu. Rodzaje Qigong, których nauczamy, to m.in. Dziesięć kawałków brokatu oraz Qigong pięciu zwierząt.